Program centra

9. setkání 

školní rok 2022/2023

20. 3. 2023 

15:30 - 17:30 hodin 

Setkání proběhne kombinovaně - online i prezenčně. Vyberte si, co je pro Vás pohodlnější.  Prezenčně se sejdeme na ZŠ Solidarita, Brigádníků 510/14, 100 00 Praha 10.  

Přihlášení na setkání zde


Voda není jen H2O - 9. setkání

Workshop nabídne ochutnávku tematické integrované výuky se zapojením čtenářství a badatelské výuky. Pojďte objevovat jednu z nejdůležitějších sloučenin. Na své si přijdou nejen učitelé přírodovědy nebo chemie, ale také zeměpisu, humanitních věd nebo češtiny.

Odkaz na videohovor zde


A bylo světlo - 8. setkání

Co je vlastně světlo a jak ho s dětmi zkoumat? Co je studené a teplé světlo? Proč je označení LED žárovka oxymorón? Mohou některé organismy svítit? V rámci workshopu nabídneme také využití poznatků ve fotografii a propojení s uměním. Pojďte si vyzkoušet různé aktivity a přinést trochu světla do své výuky.


Laboratorní řád hravě a badatelsky - 7. setkání

Až půjde o život, zlom vaz aneb bezpečnost práce zábavně - bezpečnost práce (nejen) v laboratoři je vždy učitelovou prioritou. Jak to ale udělat jinak a neomezit se jen na čtení laboratorního řádu? Díky zajímavým a zábavným aktivitám žáci lépe porozumí důležitosti pravidel, sami si je na základě různých pokusů mohou stanovit a přijmout je tak za vlastní.


Vesmír - 6. setkání

Naše šesté setkání se bude týkat tématu Vesmír. Zaměříme se v něm na využití suchého ledu ve škole a dalších efektivních pokusů k tomuto tématu. 

Program:

  • vznik a výroba komety
  • "Přiletěl" život z Vesmíru? 
  • Diskuse

Voda -  5. setkání

Při pátém setkání našeho centra se společně ponoříme do tématu "Voda", které nabízí mnoho zajímavého a to hned z několika úhlů pohledu. Setkání by mělo být plné inspirativních pokusů do laboratoře i do terénu pro žáky všeho věku, nápady pro diskusní hodiny, badatelské úlohy a ukázku pomůcek, se kterými lze pracovat a které je možné si u nás zapůjčit.  

Program:

  • Balená x kohoutková voda
  • Filtrace půdy a říčních vod
  • Pokusy s vodou v terénu 
  • Pokusy s vodou v laboratoři
  • Pomůcky pro bádání 
  • Diskuse

 


Badatelské odpoledne - 4. setkání

Pojďte s námi strávit příjemné odpoledne nad moderní vyučovací metodou. Povíme si něco o badatelsky orientované výuce, jak to děláme u nás a v neposlední řadě si vyzkoušíme sami bádat. 

Program:

  • Jak na laboratorní řád zábavně? 
  • Slaná x Sladká voda
  • Filtrace a separační metody
  • Filtrace půdy a říčních vod
  • Diskuse

Pomůcky: 

laboratorní řád ze své školy, voda, cukr, sůl, potravinářská červená barva, aktivní uhlí, různé typy půd, písek, štěrk, drobné kamení, sklenice 3x, PET lahev 3x (alespoň 1,5 litru, průsvitné), nálevka/trychtýř, filtrační papíry 5x 



Svět magnetů - 3. setkání

V dubnu se podíváme do světa magnetů. Společně si vyrobíme několik magnetických her pro nejmenší a pro velké si vyrobíme kompas, elektromagnet a bzučák, na jejichž výrobu nám budou stačit běžné domácí pomůcky. Aktivity budou cílit na jejich možné začlenění do distanční výuky. 

Program:

15:00 - 16:00 - Magnetické hry pro žáky MŠ a 1. stupně ZŠ
                          - výroba magnetického hada a draka
                          - výroba magnetického autíčka

16:00 - 17:00 - Magnetické pomůcky pro žáky 2. stupně ZŠ a SŠ
                          - výroba kompasu
                          - výroba elektromagnetu
                          - výroba bzučáku

17:00 - 17:10 - Jaké to dnes bylo a co nás čeká příště

17:10 - 17:30 - Diskuse

Pomůcky:

4 magnetky, 1 tyčový magnet, barevné papíry, polystyren (nemusí být velký, stačí 10x10 cm), karton nebo lepenka, kancelářské sponky (minimálně 1 ocelovou sponku), rýsováčky, krabička od sirek, modelína, brčko, 3 párátka, 4,5V baterie, 2 a 2 metry izolovaného drátu, ocelový pilník na nehty, ocelový šroub, plechovka od nápoje, plastová cívka od nitě, gumička, kružítko, lepící páska, nit, jehla, dlouhé pravítko, vyšší miska s vodou, nebo kelímek, nůžky, lámací nůž, šroubovák


Vnímání barev - 2. setkání

Při našem druhém setkání se zaměříme na vnímání barev u živočichů a odkryjeme si tajemství luminiscence u rostlin. Ke každému bádání si společně vyrobíme jednoduché pomůcky a získáme inspiraci na badatelské aktivity. Opět se tak můžete těšit na propojení přírodovědných předmětu s estetickou výchovou. 

Program:

15:00 - 15:10 - Seznámení s účastníky centra

15:10 - 17:00 - Blok experimentů pro malé i velké badatele:
                              - výroba UV lampy
                              - výroba černé komory a luminiscence
                              - vnímaní barev u živočichů
                              - výroba brýlí "Jak vidí hmyz?" 

17:00 - 17:10 - Jaké to dnes bylo a co nás čeká příště

17:10 - 17:30 - Diskuse

Pomůcky:

papírová krabice + černé papíry (na černou komoru), lepící páska, modrý a fialový fix (nejlépe permanentní), miska s vodou, čerstvě utržená větev jírovce, čtvrtka, tužka nebo propiska, nůžky, bublinková folie, špejle, šablona na brýle   


Zvuky nás baví - 1. setkání

Společně se podíváme na to, jak lze s malými badateli vytvořit zvukovou mapu okolí školy a vyrobit hudební nástroje, ať se nacházíte kdekoliv. Dále si sestavíme domácí konstrukci pro zkoumání Chladniho obrazců, kterou lze využít nejen u velkých badatelů.

Program:

15:00 - 15:10 - Představení Elixíru do škol + úvodní slovo Petry Proškové, ředitelky Elixíru

15:10 - 15:15 - Slovo zástupce Městské části Praha 10

15:15 - 15:25 - Seznámení s Vendulou a Václavem - vedoucími centra, se kterými se budete potkávat

Blok experimentů pro malé i velké badatele:

15:25 - 15:50 - Zvuky přírody - zvuková mapa, přírodní hudební nástroje (MŠ a mladší žáci) - Václav

15:50 - 16:00 - Badatelský deník - představení a ukázka - Václav a Vendula

16:00 - 16:45 - Viditelný zvuk - Chladniho obrazce (starší žáci) - Vendula

16:45 - 17:00 - Co nám Elixír přináší - sdílení zkušeností dvou pedagogů, pravidelných účastníků Elixírů

17:00 - 17:10 - Jaké to dnes bylo a co nás čeká příště

17:10 - 17:30 - Diskuse

Pomůcky:

plastová krabička/kyblík z kruhovou podstavou o průměru větším, než 10 cm  (vhodný je kyblík od kilového jogurtu, či jiná vyšší nádobka, do které budeme dělat otvor), igelitová folie - větší, než průměr kyblíku (vhodná je folie z pevnějších pytlů na odpadky, nebo pevnější potravinové sáčky na "zip"), 2 tvrdé papíry (gramáž nerozhoduje - může být použitý), jemný písek/dětská krupice, lámací nůž, nůžky, tavná pistole, široká lepící páska

© Elixír do škol, z. ú.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky